Dostęp do informacji publicznej

Źródła prawa dostępu do informacji publicznej

  1. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483)
  2. Ustawa o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. ze zm. , tj. z dnia 18.11.2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2176)
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie biuletynu informacji publicznej z dnia 18 stycznia 2007 r. (Dz. U. nr 10, poz. 68).
  4. Ustawa z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, tj. z dnia 28 czerwca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r., poz. 1446)

Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej tj. z dnia 18.11.2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2176) każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonym w wymienionej wyżej ustawie.

Prawo do dostępu do informacji publicznej przysługuje każdemu bez konieczności wykazania interesu prawnego lub faktycznego. Ograniczenie dostępu do określonych informacji publicznych wynika z:

  1. przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie tajemnic ustawowo chronionych.
  2. ochrony prywatności osoby fizycznej lub tajemnicy przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz w przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.

Udostępnianie informacji publicznej następuje w drodze:

  1. ogłaszania informacji publicznych w Biuletynie Informacji Publicznej Muzeum,
  2. w drodze wyłożenia lub wywieszenia w miejscach ogólnie dostępnych,
  3. na wniosek zainteresowanego (dotyczy informacji, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej).

Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku. Pozostałe informacje publiczne są udostępniane na wniosek zainteresowanego. We wniosku o udostępnienie informacji publicznej należy podać:

  1. imię i nazwisko lub nazwę podmiotu oraz adres składającego wniosek,
  2. zakres żądanej informacji,
  3. forma przekazania informacji (np.: przesłanie pocztą, przesłanie pocztą elektroniczną, odbiór osobiście).

Wniosek można złożyć na formularzu, którego wzór dostępny jest na stronie Biuletynie Informacji Publicznej Muzeum (gotowy plik do pobrania w niniejszym dokumencie)

Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zwłoki, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli informacja nie może być udostępniona w tym terminie zobowiązany powiadamia o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.

Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnej z wnioskiem, chyba że środki, którymi dysponuje zobowiązany nie umożliwiają udostępnienia jej w taki sposób i w takiej formie. Wówczas wnioskodawca jest powiadamiany o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. Jeśli wnioskodawca w terminie 14 dni od powiadomienia nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub formie wskazanej w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się.

Jeśli w wyniku udostępniania informacji publicznej na wniosek żądającego Muzeum poniesienie dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, wówczas Muzeum może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom. W takim przypadku w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku powiadamia się wnioskodawcę o wysokości opłaty. Udostępnienie informacji następuje wówczas po upływie 14 dni od dnia powiadomienia wnioskodawcy, chyba że wnioskodawca dokona w tym terminie zmiany wniosku w zakresie sposobu lub formy udostępniania informacji albo wycofa wniosek.

Odmowa udostępniania informacji oraz zakończenie postępowania o udostępnienie informacji w sprawach związanych z kierowaniem muzeum następują w drodze decyzji Dyrektora Muzeum.

Dane zawarte w ewidencji Muzeum (za wyjątkiem informacji niejawnych, informacji mających wpływ na bezpieczeństwo zbiorów, chronionych tajemnicą służbową, skarbową, statystyczną) są dostępne w siedzibie Muzeum.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

ul. Wzgórze 16,
43-300 Bielsko-Biała

tel.: +48 (32) 811 10 35
tel./fax: +48 (33) 811 10 35

e-mail:
sekretariat@muzeum.bielsko.pl 

NIP: 5471026579
REGON: 072342109

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl

Logo głównego BIP

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 13

Powrót na początek strony